AKTUALNOŚCI:

Jarmark Świętojański.

2018-10-27 13:35:01


Już po raz siódmy w dniu 21 października 2018 r. uczestniczyliśmy w tradycyjnym Jarmarku Świętojańskim na kęckim rynku. Wśród licznych stoisk znalazło się i nasze, na którym prezentowaliśmy własne wydawnictwa m.in. roczniki „Almanachu Kęckiego”, Mistrz Jan z Kęt”, „Kęty. Trzy historie” czy „Kościół św. Jana Kantego”. Dużym powodzeniem cieszyły się nasze najnowsze publikacje – „Ambroży Grabowski” i kalendarz na 2019 r. „Kęty z lotu ptaka. odwiedzali nas głównie miłośnicy historii. Szczególnie miłe były spotkania ze starszymi mieszkańcami, którzy chętnie dzielili się wspomnieniami ze swego dzieciństwa, opisując Kęty tak, jak je zapamiętali.

Zobacz zdjęcia

kbTargi Książki Regionalnej.

2018-10-07 20:11:46


W dniu 30 września odbyły się w Kęckim Domu Kultury pierwsze Targi Książki Regionalnej, w których wzięliśmy udział. Na naszym stoisku pojawiły się wszystkie dostępne nasze wydawnictwa m.in. różne roczniki „Almanachu Kęckiego”, „Mistrz Jan z Kęt”, „Kościół św. Jana Kantego”, „Kęty. Trzy historie” i „Napisane życiem”. Jednak największą niespodziankę sprawiliśmy czytelnikom prezentując najnowszą publikację pt. „Ambroży Grabowski”, która wydaliśmy w 150 rocznicę jego śmierci. Publikacja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczestników targów. Warto wspomnieć, że jeden egzemplarz książki przekazaliśmy krakowianinowi, znanemu redaktorowi telewizyjnych programów historycznych i kulinarnych. Robertowi Makłowiczowi , który z uznaniem i dużą wiedzą mówił o twórczości Ambrożego Grabowskiego. W trakcie targów przewodniczący Kazimierz Brzuska zaprezentował multimedialną prezentację działalność naszego Towarzystwa. Z kolei członek naszego Towarzystwa Tadeusz Dryja, autor książki „Kładę kamień” wziął udział wraz z Jadwigą Janus, andrychowska autorką książki „Andrychów. Sceny z Życia miasta” w spotkaniu na temat – „Wielkie historie, lokalne perspektywy”. Impreza ze wszech miar udana i potrzebna, o czym świadczy zainteresowanie nie tylko mieszkańców Kęt.
Kazimierz Brzuska

Zobacz zdjęcia

kbAmbroży Grabowski

2018-10-07 11:59:35


To tytuł najnowszego wydawnictwa naszego Towarzystwa w 150. rocznicę śmierci naszego rodaka. Publikacja składa się z czterech części tematycznych. Pierwsza to wspomnienia Ambrożego Grabowskiego związane wyłącznie z Kętami, w której opisuje swoją młodość, rodzinę, zwyczaje oraz życie w ówczesnych Kętach na tyle, na ile zapamiętał, opuszczając je jako 14,5 - letni chłopiec. W drugiej części dr Marta Tylza-Janosz opisuje Kęty czasów dzieciństwa Ambrożego Grabowskiego oraz prostuje zaistniałe nieścisłości autora wspomnień. Trzecia część piórem dr. Konrada Meusa traktuje o działalności Ambrożego Grabowskiego w Krakowie, w którym w sposób twórczy spędził 71 lat swego życia. Część czwarta prezentuje pamiątki po Ambrożym Grabowskim, tym cenniejsze, że niewiele ich się ostało.

Zobacz zdjęcia

kbZasłużony dla Gminy Kęty

2018-08-02 11:32:05Tytuł "Zasłużony dla Gminy Kęty" dla Pana Jana Kantego Christa i Towarzystwa Miłośników Kęt

27 lipca w Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach odbyła się uroczysta LI sesja Rady Miejskiej, podczas której Pan Jan Kanty Christ oraz Towarzystwo Miłośników Kęt otrzymali tytuły „Zasłużony dla Gminy Kęty”. Uchwały o nadanie tytułów Rada Miejska w Kętach podjęła w maju br.
Uroczystą sesję otworzył przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach, Marek Nycz, witając obecnych: radnych Rady Miejskiej w Kętach, burmistrza Gminy Kęty – Krzysztofa Jana Klęczara wraz z zastępcą Rafałem Ficoniem, sekretarz Gminy Kęty – Ewelinę Jurę-Bączek, dyrektor Muzeum w Kętach – Martę Tylzę-Janosz. Szczególne powitanie skierował w stronę Pana Jana Kantego Christa, który przybył na uroczystość z małżonką Ireną oraz rodziną, towarzyszących Panu Janowi druhów strażaków z Komendantem Gminnym Józefem Szafranem na czele, członków Związku Kombatantów w Kętach oraz członków Towarzystwa Miłośników Kęt na czele z przewodniczącym Kazimierzem Brzuską z żoną Barbarą, a także byłych przewodniczących TMK - Pani Ireny Droździk i Pani Anny Chowaniak, jak również tych, którzy zakładali i rozwijali stowarzyszenie i do dziś kontynuują społeczną działalność miasta Kęty.

Zobacz zdjęcia

kb


Uroczysta sesja Rady Miejskiej

2018-07-23 10:48:37

kb